گزارش خبرگزاری کتاب از همایش شعرشناسی شناختی در آلمان

 
صادقی افزود: در همه‌ این انواع، نوع ارتباط میان داستان‌ها را شخصیت‌ها، مکان‌ها، زمان‌ها و دیگر عناصر داستانی مشترک مشخص می‌کرده است، اما در نمونه‌هایی از ادبیات داستانی ایران، عناصر پیرامتنی مانند تقدیم‌نامه، نام داستان، سربرگ، نام کتاب و سرفصل‌ها باعث ایجاد پیوند میان داستان‌های یک مجموعه می‌شوند. از آنجایی که این پیوند غیرملموس و غیرمستقیم بواسطه‌ طرح‌واره‌های مفهومی شکل می‌گیرد، داستانی ناگفته در ذهن مخاطب ساخته می‌شود. 

همچنین صادقی در مقاله‌ دیگری درباره‌ بررسی شعر دیداری فارسی و تعامل تصویر و نوشتار براساس رویکرد شناختی، به نوع جدیدی از ارتباط میان تصویر و نوشتار اشاره می‌کند که در آن، تصویر باعث تغییر معنای نوشتار به معنایی استعاری می‌شود و در واقع به‌ واسطه‌ تاثیر تصویر بر نوشتار، برخی مفاهیم از حوزه‌ تصویر به نوشتار منتقل می‌شوند و در نتیجه عناصر نوشتار از معناهای اولیه دور شده و به معناهای استعاری تداعی شده بواسطه‌ حضور تصاویر نزدیک می‌شود. 

به گفته صادقی، رابطه‌ شبکه‌ای موجود میان تصویر و نوشتار در شعر دیداری، به تفسیرهای چند لایه‌ استعاری منجر می‌شود که رویکرد‌شناختی قادر به تبیین این روابط شبکه‌ای و همچنین بازنمایی چگونگی تاثیر تصویر بر نوشتار است. 

سخنران دیگر، سوزان نالبانتیان از دانشگاه لانگ آیلند، درباره مطالعات عصب‌شناسی در حوزه‌ ادبیات و هنر و کارکرد آن در حوزه‌های مختلف سخن گفت و اظهار کرد: برای مثال عصب‌شناسی فلسفه به مطالعات پدیدارشناختی و پیشبرد نظریه‌ ذهن می‌پردازد. پژوهشگران عصب‌شناسی ادبیات میان متون ادبی و یافته‌های عصب‌شناختی و همچنین عملکرد فردی مغز پیوند برقرار می‌کنند. نقد عصب‌شناختی ادبیات به تعامل سازنده‌ای که منجر به گفتمان بینارشته‌ای جدیدی می‌شود، کمک می‌کند. 

استاد دانشگاه کالیفرنیا به نام «والیس چف» نیز نقش زبان در زیبایی‌آفرینی به‌واسطه‌ تجربیات شخصی را بررسی کرد و به تحقیقات افرادی چون رومن یاکوبسن اشاره کرد و افزود: زبان‌شناسان باید در اندیشه‌ پاسخگویی به این پرسش باشند که چگونه زبان زیبایی می‌آفریند. زبان‌شناسی به طور حتم برای شناسایی برخی از این عوامل که از خلال آن‌ها زبان در تجربه‌ زیبایی‌شناختی شرکت می‌کند، می‌تواند تلاش‌هایی داشته باشد. زیبایی با تجربه‌هایی شکل می‌گیرد که تجربه‌گر را از دنیای هر روزه عبور می‌دهد و به دنیایی سوق می‌دهد که انتظارات معمول را زیر پا می‌گذارد. 

وی این فرایند را حرکت متعالی نامید و افزود: زبان و تکرار از اصلی‌ترین ابزارهای ایجاد این حرکت تعالی‌گرایانه است. تاثیر زیبایی‌شناختی تکرار فکر می‌تواند در تکرار آواهای زبانی منعکس شود، به ویژه با ماهیت زیبایی‌شناختی خود آواها. 

در نهایت از پرفسور ریون تسر، نخستین فردی که واژه‌ «شعرشناسی شناختی» را ابداع کرد و عمده‌ فعالیت‌های خود را در این حوزه متمرکز کرد، تقدیر شد و استادان و پژوهشگران مختلفی از جمله مارگریت فریمن درباره‌ شخصیت فرهنگی او سخن گفتند. در این مراسم به پاس سال‌ها فعالیت بی‌وقفه پدر شعرشناسی شناختی، مدرک دکترای افتخاری از سوی گروه شناخت و شعرشناسی به وی اهدا شد. 

لیلا صادقی دانشجوی دکتری زبانشناسی است و تاکنون آثاری مانند «استعاره و مجاز با رویکردی شناختی»، «گریز از مرکز» (مجموعه شعر داستانی)، «داستان‌های برعکس» و ترجمه کتاب «در جستجوی نشانه‌ها» اثر جاناتان کالر از وی منتشر شده است.

/ 25 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

پرچم بالاست... ایول به شما [گل][لبخند]

ImanSaye

سلام داشتم به این فکر میکردم که این وبلاگ چه آرشیو بلندی داره! باخودم به فکر رفتم! بعد دیدم بابا این وبلاگ یک نویسنده هست از همین جا بهتون یک خدا قوت گرم وصمیمی میگم الان اینجا ساعت3:04 دقیقه هست البته ما خواب نداریم یعنی اصولا خیلی کم خواب هستیم براتون آرزوی بهترین لحظه هات رو دارم[گل] زندگی به سختی اش می ارزد اگرتودرانتهای هرقصه ایستاده باشی خدای خوب من....

باشو

صدا کن مرا صدای تو خوب است . . .

آرین

خان صادقی من ازتون دعوت کردم برای خوندن شعرهام و منتظر نظرت بودم.شک نکن که خیلی با دیدن نظرتون خوشحال خواهم شد.رمز ورود 1212

محمدرضایی اصل

سلام دوست عزیزوبلاگ بسیارخوبی داری.ممنون میشم سایتم رو پیومدکنی به لینک دوستان.عنوانشم بزن فروش کارت شارژ به قیمت عمده.راستی خودتم به سایتم بیا.قدمت روچشام.ممنون اینم آدرس سایتم= http://tabsharj.ir

D.A.P

سلام ... با جديدترين آهنگهام آپم..... منتظر حضور گرم و سازندتون هستم....[لبخند]

مهدی اورسجی

سلام گذشت خون از محراب سیراب شد کاشی آبی محراب طاعات شما قبول حق شاد و خوش و خرم باشید

mmb

سلام جالب بود مرسی

سید علی حجازی

سلام بعداز این به وب لاگ حوب و فعال شما سرخواهم زد و به قد فراخورحال یا که توانم بهره خواهم برد موفق باشید

saeed

درود بیکران بر شما. اگه براتون مقدوره و وقت دارید لطف کنید به پرسش بنده پاسخ دهید.ممنون میشوم چنانچه پاسخ دهید: دو رشته زبان شناسی و ادبیات را پنج شاخص:1- موضوع،2- هدف،3- روش بررسی موضوع،4- نحوه بیان ونوع زبان برای ارایه نتایج و5- ارایه دستاوردهای کلی این رشته ها به چه شکل است ودرچه قالبی مطرح می شوند.ارادتمند،سعید