مجموعه شعر-داستان لیلا صادقی از سوی نشر ثالث منتشر شد

این اثر در هر دو ژانر شعر و داستان و در عین حال در ژانری جداگانه به نام شعر-داستان قابل طبقه بندی است که دارای دو چهره است. چهره اول آن، جلد چپ کتاب است به نام “زندگی پر است از غلط‌های نحوی” که شامل چهل قطعه شعر است. چهره دوم آن، جلد راست کتاب است به نام “از غلط‌های نحوی معذورم” که شامل یک داستان در چهل قطعه به صورت پاورقی است.
ساختار این اثر از چهل تکه داستان و شعر تشکیل شده است که هر تکه داستان در یک شب روایت می‌شود و با قطعه شعری که به داستان ارجاع می‌دهد، ارتباط بینامتنی دارد که باعث گستردگی خوانش اثر می‌شود.
هر قطعه شعر با یک قطعه داستان در ارتباط است. داستان روایت دو شهر به نام‌های خورشید و ماه است. این دو گانگی در تمام اجزای کتاب دیده می‌شود، از جمله: طرح روی جلد (زن/مرد)، ژانر اثر (شعر/داستان)، نام شهرها (خورشید/ماه)، دو گونه زن (زن مدرن/زن کلاسیک) و دو نوع روایت (خرد/کلان). روایت خرد، در داستان در چهل شب بیان می‌شود که یادآور داستان‌های هزار و یک شب است، با این تفاوت که این بار به جای شهرزاد، لیلای قصه گو به روایت داستان می‌پردازد و هر تکه داستانی که لیلا روایت می‌کند، با شعرها که نمایانگر چهل شب هستند، مرتبط هستند. لیلا همانند شهرزاد برای اینکه از مرگ نجات پیدا کند، یک داستان را در چهل تکه روایت می‌کند و سعی دارد مخاطب را به اندازه چهل شب همراه خود نگه دارد و درواقع او سعی دارد برای چهل شب زنده بماند، که به گونه‌ای چله نشینی راوی با مخاطب محسوب می‌شود.
زبان داستان، زبانی کهن و روایت آن، روایتی اسطوره‌ای است از دو شهر خورشید و ماه. این اثر از دو طرف شروع می‌شود، شعرها از سمت چپ کتاب شروع می‌شوند و قطعات داستانی از سمت راست کتاب که به صورت موازی از دو جهت متفاوت، این دو ژانر یکدیگر را تکمیل می‌کنند. از آنجایی که شهر خورشید (داستان) از سمت راست شروع می‌شود و شهر ماه (شعر) از سمت چپ، کتاب در یک چرخش فلکی روایت کلان را شکل می‌دهد و خوانشی که از سطح صرفن شعرها یا داستان‌ها فراتر می‌رود، با توجه به ساختار اثر شکل می‌گیرد.

/ 18 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیدمجتبی حسینی

سلام سی دی کناب داستان هایی برعکس تو نمایشگاه همراه کتاب نبود! می دونید چرا؟! چه جوری پیداش کنیم؟ متشکر... [گل]

فرهاد

سلام وب بسیار خوبی دارید خوشحال میشم به من سر بزنید[گل]

محمد باغبان پور از دزفول

سلام استاد ممنون بخاطر معرفي كتاب متاسفانه تو كتابفروشي دزفول فكر نكنم باشه كه بگيرم مگه اينكه بريم اهواز بگيريم هوففففففففففف .[ناراحت] واقعا درمورد بي اعتمادي ب ناشران گل گفتيد يكي از بچه ها ي انجمن يه كتاب چاپ كرد از 120 صفح 20 صفحش رو حذف كردن وخيلي از موارد ديگه داشتيم كه حق نويسندها رو خوردن بنظرتون اين اقاي حسيني چيزي از هنر و .... مي دونه؟ببخشيد دلم پر بود هركجاش رو خواستيد حذف كنيد.

متین نیرومند

سلام به دوست خوش اخلاقو ورزشکار و هنرمندم وبلاگ توپی داری قدرشو بدون وهمچنین قدر خودتو اگه وقت کردی به وبلاگ ما هم بیا مهمونی...خلاصه یه چایی دوره هم میزنیم یه نظری هم در مورد وبلاگم بده خوشحال میشم... بای تا های یا به زبانی شیوا بدرود تا درودی دیگر

نعمت نعمتی

سلام. به روزم با : نعمت نعمتی: برپایی نمایشگاه کتاب زمانی معنا دارد که به امر مطالعه به صورت جدی نگاه شود.

سلاااام

امیر

درود این نشر ثالث سه کتاب از من چاپ کرده و حقم را بالا کشیده. خواستم بدانم با شما هم همین کار را کرده؟ با 3پاس

حسین نادری

بنده حسین نادری هستم میخواستم بپرسم در زمینه فیلمنامه نویسی میتوانیم با هم همکاری داشته باشیم یانه