کارکرد گفتمانی سکوت در داستان کوتاه معاصر ایران

این پژوهشگر گفت: به طور خلاصه، گفتمانی از سکوت به بررسی خوانش مخاطب براساس ناگفته‌های متن می‌پردازد و برخلاف بررسی‌های زبان‌شناسی - اجتماعی که سکوت را در متون گفتاری به ویژه مکالمه مد نظر داشته‌اند، در این پژوهش، سکوت در هر متنی اعم از گفتاری و نوشتاری مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

نویسنده «داستان‌های برعکس» درباره بررسی کارکردهای دیگر سکوت در این اثر پژوهشی توضیح داد: در این پژوهش با رویکردی زبانشناسانه به سکوت نگاه شده است، و با الهام از تقسیم‌بندی‌های مختلف سکوت در مکالمه، در زمینه زبان‌شناسی اجتماعی و با استفاده از نظریه‌های فلسفی و ادبی موجود برای گفتمان‌های مختلف، به تعریف مقوله جدیدی از سکوت پرداخته شده است که در آن بررسی سکوت گفتمانی در متن داستانی، باعث می‌شود که گونه‌های متفاوت روایت داستانی، قابل تقسیم‌بندی باشند.

وی همچنین با اشاره به ساختار ناگفته‌ها در ادبیات داستانی معاصر توضیح داد: چنانکه زیبایی روایت در متن به خاطر ناگفته‌های آن است، طبق نظریه‌ای که در این اثر ارایه می‌شود، سکوت به بررسی ساختار ناگفته‌ها و ویژگی و سطوح بازنمایی آن‌ها در متن داستان‌هایی نظیر «نمازخانه کوچک من» اثر هوشنگ گلشیری، «درخت گلابی» اثر گلی ترقی، «به دزدی رفته‌ها» نوشته ابراهیم گلستان، «خواب خون» اثر بهرام صادقی و همچنین «قصه خرگوش» و «گوجه فرنگی» اثر زویا پیرزاد می‌پردازد.

وی با بیان تقسیم‌بندی‌های سکوت در این اثر پژوهشی خاطر‌‌نشان کرد: در واقع با توجه به انواع مختلف سکوت ساختاری، معنایی و کاربردی که تقسیم‌بندی این نگارنده از مقوله سکوت به شمار می‌رود، می‌توان به تحلیل گفتمانی متن پرداخت و چرایی استفاده از هر کدام از انواع سکوت را به دلایل سبک‌شناختی در روایت داستان، بررسی کرد.

صادقی در پایان گفت: می‌توان گفت اجرای سکوت در خدمت روایت داستان‌های خوش‌ساخت است. چرا که هرکدام از این انواع مختلف، در راستای شکل‌گیری برخی از عناصر داستان و یا اجزای پیرنگ قرار می‌گیرند و امکان بررسی‌های سبک‌شناختی داستان را در طول یک دوره یا دوره‌های متفاوت، در اختیار آیندگان قرار می‌دهد. 

 وی تصریح کرد: این کتاب حدودا 560 صفحه است و  هنوز درباره ناشر آن تصمیمی نگرفته‌ام.

/ 17 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وحيدحسيني

درود خانم صادقي گرامي، به پيوندهاي تارنگار شخصي من افزوده شديد. در صورت پيوند متقابل در تارنگار شما سپاسگزار خواهم شد.

جواد دروازیان

مدت ارسال آثار به دبير خانه جايزه ادبي سيمرغ تا 17 جدی/دی 6 January 2010)) تمديد شد. جايزه ادبي سيمرغ از طرف داوران بنياد آرمان شهر به سه اثر ادبي برتر اعطا خواهد شد. چگونه در مسابقه ادبي سيمرغ شركت كنيد: قطعه ادبي، روايت، خاطر، قصه، داستان كوتاه (بين ده تا سي صفحه حد اكثر) و يا شعر(حد اكثر سه شعر) خود را در باره و يا با الهام از موضوعات زير براي شركت در مسابقه به ما ارسال كنيد: قرباني: آسيب ديدگان نا بساماني و درگيري ها و جنگهاي دوره اخير شكنجه: آزار هاي جسمي، جنسي، روحي و اجتماعي نفي جنگ: خشونت و نظامي گري اثر ادبي خود را ترجيحاً بصورت تايپ شده همراه با ديسك و يا خوش خط و خوانا، و يا از طريق پست الكترونيكي تا تاريخ (17 جدی/دی 6 January 2010)) به آدرس هاي زير، و با پر كردن فورم همراه، ارسال كنيد: نام ( و يا نام قلمي):/ نام خانوادگي: / تاريخ تولد: /جنسیت: /شغل: /تلفن: / آدرس الكترونيكي: براي اطلاعات بيشتر يا به وبلاگ جشنواره سري بزنيد يا با ما در تماس شويد: jayeza.simorgh@gmail.com تلفن: 775321697 (0)0093 و700427244(0)0093 وبلاگ: http://jayezasimorgh.blogfa.com

alireza_b

چرا اینقدر شلوغش می کنیم.مگر فاصله ما تا قلم چقدر است.

هنرمندان پرشین بلاگ

هنرمند گرامی ، سلام عید سعید غدیر بر شما مبارک همچون سالیان گذشته، جشن شب یلدای وبلاگستان از طرف سایت پرشین بلاگ با حضور وبلاگ نویسان و هنرمندان و با هدف بزرگداشت سنت شب یلدا برگزار می گردد بدین وسیله از شما هنرمند پرشین بلاگ دعوت می شود تا در این مراسم حضور به هم رسانید زمان : یکشنبه، ٢٢ آذر ١٣٨٨ ساعت : ١۶ الی ١٨ مکان :‌ تقاطع بزرگراه آل احمد و چمران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، تالار الغدیر نکته هنرمندان گرامی با توجه به اینکه شما از مهمانان ویژه ما هستید ، در صورتی که حضور شما در جشن قطعی است لطفا شماره تماس خود را برای ما ارسال کنید تا جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیریم . با تشکر _ مدیران وبلاگ هنرمندان پرشین بلاگ سیامک ساسانیان _ نگار نیک نفس

فرید صلواتی

اینبار می خواهم غدیر را به گونه ای دیگر به شما تبریک گویم[گل]

«چاي تلخ»

دخترك با گونه‌هاي سرخ گُلي گل سرخ مي‌چيند شرحي بر گل سرخ مي‌نويسم غزل مي‌شود... * دوباره چاي تلخ.

گل رز

تبریک می گم خوب بود

محسن

با سلام لطفا آثار جدیدتون رو به ما معرفی کنید،

شادمان کشکولی از کرندغرب

سلام به خدمت شما شاعره خوب و خوش ذوق هم وطن مدتهاست از طریق وبلاگ شما با آثارتان آشنا شده ام . وهمیشه بعنوان یک معلم مثل دانشگاه پیام نور از راه دور از محضر شما و بهتر بگوییم از افکارتان بهره می برییم . درخواستی که از شما داشتم خوانش و نگاهی کوتاه به وبلاگ بنده بود که نزدیک به چندین سال است در حال نوشتن هستم اما با علم به اینکه از ادبیات امروز ایران تا حدودی کم اطلاع هستم اگر افتخار دادید میزان و درصد ارزشی مطالب وبلاگم را بعنوان یک مطلب ادبی ننظر بدهید و اگر اجازه بفرمایید وب شما را لینک کنم منتظر پیام شما ادیب و هنر مند هستم درودتان باد