گزارش نقد مجموعه داستان آسیه نظام شهیدی

تمساح بودایی نیوزیلندی محبوب من / آسیه نظام شهیدی / نشر هیلا / 1390

میهمان ناقد جلسه : لیلا صادقی 

برگزار کننده : جهاد دانشگاهی دانشگاه فردوسی 

------------

جلسه نقد و بررسی مجموعه داستان تمساح بودایی نیوزیلندی محبوب من اولین مجموعه داستان آسیه نظام شهیدی منتشر شده توسط نشر هیلا ، روز بیست و پنجم آبان 90 در سالن شورای ساختمان جهاد دانشگاهی دانشگاه فردوسی برگزار شد .

لیلا صادقی نویسنده، شاعر، منتقد و زبان پژوه ، به دعوت جمعی از دانشجویان میهمان این برنامه از سری برنامه های مثل تمام عصر ها بود. در ابتدای جلسه ، اولین داستان مجموعه توسط نظام شهیدی خوانده شد. لیلا صادقی پیش از شروع صحبت درباره ی این مجموعه داستان برگه هایی را که بر مبنای بررسی واژگان اشتراک ساز و افتراق ساز در داستان اول تقسیم بندی و تنظیم کرده بود به حضار ارائه داد و حرف هایش را چنین آغاز کرد :

" طبق روال همیشه عادت دارم هر اثر را در کل ببینم . از طرح روی جلد تا عنوان و تمام عناصر پیرامتنی  . در این جلسه بخاطر دقت در بررسی و کمبود وقت به نقد داستان اول می پردازم . اما پیش از آن ، نگاهی کلی به مجموعه ی داستانها خواهم داشت . هرچند کلی گویی را نمی پسندم اما از آنجا که با یک مجموعه داستان مواجهیم می بایست مطالبی هم در مورد کل داستانها گفته شود . اول از همه باید به این نکته اشاره کرد که در  هر متنی  تمام عناصر پیرامتنی آن مهم است . در بعضی متون این عناصر دارای ویژگی هستند و در کل متن نقش دارند و متن را برجسته می کنند و در بعضی متون این عناصر پیرامتنی چندان برجستگی ندارند و " بی نشان " هستند . بنابر این به محض اینکه متوجه شدیم در یک متن عناصر پیرامتنی اهمیت و نقشی در کل اثر ندارند باید از آنها عبور کنیم چون به خوانش ما کمکی نخواهد کرد . "

برای خواندن ادامه گزارش به سایت نانگاشته رجوع کنید.

/ 12 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناصر

خوبه افرین [گل]

عیوضی

سلام وبلاگ خوبی داری امیدوارم همین طور با انرزی باشی و همیشه مطالب جالب و خواندنی داشته باشه خوشحال میشم سری بمن بزنی موفق باشید

عرفان صدری وبلاگ گل شقایق

باسلام مطالب شمارا مطالعه کردم بسیار عالی بود [گل]

کیانوش

سلام وبلاگ خوبی داری اگه خواستی به من یه سر بزن و تبادل لینک کنیم. ولی واقعا کارت درسته منتظر جواب هستم u ok[لبخند]

سیاوش

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فاطمه ها

با سلام خدمت شما منتقد و نویسنده چیره دست. بی زحمت در مورد کوچکترین کتابخانه کشور در وبلاگ خود مطلب بگذارید با تشکر

اصغر

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]