انتشار «نشانه‌شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر»

خبرگزاری تدبیر لیلا صادقی در گفت‌وگو با تدبیر از انتشار کتابی در بررسی آثار گلستان و آل‌احمد خبر داد انتشار «نشانه‌شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر»

کتاب «نشانه‌شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر» با عنوان فرعی «بررسی و نقد آثار ابراهیم گلستان و جلال آل احمد»، شامل مقالاتی است به قلم نویسندگان مختلف که به زودی از سوی انتشارات سخن راهی کتابفروشی‌ها خواهد شد.

انتشار «نشانه‌شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر»

خبرگزاری تدبیر: به زودی کتابی به کوشش و ویراستاری لیلا صادقی در حوزه نشانه‌شناسی و نقد ادبی منتشر می‌شود.

این نویسنده و منتقد در گفت‌وگو با تدبیر، ضمن اعلام این خبر گفت: «این کتاب که "نشانه شناسی و نقد ادبیات داستانی معاصر" نام دارد و شامل مقالاتی است پیرامون آثار دو نویسنده معاصر ایران یعنی ابراهیم گلستان و جلال آل احمد، به زودی از سوی انتشارات سخن، راهی کتابفروشی‌ها خواهد شد».

وی در مورد جزئیات محتوای این کتاب توضیح داد: «این کتاب که با پیش‌گفتاری از دکتر حمیدرضا شعیری آغاز می‌شود، شامل مقدمه‌ای است با عنوان "نشانه شناسی ادبیات داستانی" که من آن را نوشته‌ام. جدای از این، اثر شامل دو بخش است که مقالات بخش اول به بررسی آثار ابراهیم گلستان اختصاص دارد و مقالات بخش دوم آثار جلال آل احمد را بررسی می‌کند. الهام میاحی، فرزانه شیررضا، دکتر مرتضی بابک معین، دکتر امیرعلی نجومیان و بنده، نویسندگان مقالات بخش اول یعنی بخش مربوط به آثار ابراهیم گلستان هستیم. در بخش دوم نیز مقالاتی از دکتر علی عباسی، دکتر مرضیه اطهاری، صادق رشیدی، مصطفی عابدینی فرد، دکتر حمیدرضا شعیری و دکتر فرزانه کریمیان در نقد و بررسی آثار جلال آل احمد می‌خوانیم».

صادقی در ادامه افزود: «نشانه‌شناسی ادبی وارد مرحله‌ جدیدی از فعالیت‌های خود در غرب شده است؛ حال آن‌که در ایران هنوز زمینه‌ای نوپا به شمار می‌آید. این بحث نوپا نخست از طریق ترجمه کتاب‌های نظری مطرح شد و سپس به صورت مشخص و مستقل از سوی «حلقه‌ی نشانه‌شناسی تهران» در سال 1389 در زمینه‌های مختلفی چون ادبیات، تئاتر، سینما، موسیقی و غیره به شیوه‌ای کاربردی مورد مطالعه قرار گرفت. اما مطالعه ادبیات با رویکردی نشانه‌شناختی به صورت جداگانه و مستقل سابقه‌ی چندانی ندارد».

وی همچنین گفت: «رگه‌های آغازین این مبحث را می‌توان در آثاری چون "مجموعه‌ مقالات ادبی زبان‌شناختی" علی‌محمد حق‌شناس، کتاب دو جلدی "از زبانشناسی به ادبیات"، نوشته کوروش صفوی، "به سوی زبان‌شناسی شعر: رهیافتی نقش‌‌گرا"اثر مهران مهاجر و محمد نبوی و "نشانه‌شناسی کاربردی" مجموعه مقالات "نشانه‌شناسی و ادبیات" نوشته فرزان سجودی دنبال کرد. همچنین یک همایش در زمینه‌ی نشانه‌شناسی ادبیات تاکنون برگزار شده و کتابی از ماحصل آن با عنوان "نقدنامه" به کوشش حمیدرضا شعیری منتشر شده است که مجموعه مقالات دومین همایش نقد ادبی با رویکرد نشانه‌شناسی ادبیات به شمار می‌رود».

این نویسنده و منتقد با اشاره به این‌که "آثار تالیفی در زمینه‌ نشانه‌شناسی ادبیات داستانی در کشور ما بضاعت چندانی ندارد"، دلایل خود را برای ضروری دانستن انتشار این کتاب، این طور بیان کرد:«بیشتر آثاری که به "نشانه‌شناسی ادبیات داستانی" پرداخته‌اند، به صورت تک مقاله‌هایی در مجلات دانشگاهی مختلف و یا پایان‌نامه‌هایی که در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها محصور مانده‌اند، قابل پیگیری هستند. به همین دلیل، ضرورت تألیف و انتشار کتاب‌هایی که به بررسی ادبیات داستانی با رویکرد نشانه‌شناختی بپردازند و در صدد مطرح کردن مباحث نوین نشانه‌شناسی به صورت کاربردی در ادبیات داستانی ایران باشند، به منظور خوانش عمیق‌تر، دقیق و ابزارمند متون داستانی محسوس است».

صادقی در پایان ابراز امیدواری کرد که  کتاب کنونی، مشوق و راهگشای کوشش‌های مشابهی در آینده باشد.

/ 0 نظر / 41 بازدید