گفتگوی وحید حسینی با لیلا صادقی،

روزنامه شهرآرا

نسخه پی دی اف روزنامه

تجربه‌گرایی؛ جریان فرعی در داستان‌نویسی امروز
گفتگوی وحید حسینی از روزنامه شهرآرا با لیلا صادقی، داستان‌نویس، شاعر و پژوهشگر به بهانه حضورش در مشهد

لیلا صادقی نویسنده و شاعری است که رویکردی متفاوت را نسبت به ادبیات در پیش گرفته است. رویکردی که احتمالا ریشه در تاکید و نگاه خاص او به زبان در آثارش دارد. این نگاه در داستان‌های او که در اینجا مورد بحث ماست به شکل ویژه‌ای نمود دارد.

(عکاس: حمید تقی آبادی)

از پیچیدگی‌ها و بازی‌های زبانی در مجموعه‌داستان «وقتم کن که بگذرم» تا اَبَر رمان «داستان‌هایی برعکس» که در قالب یک کتاب و یک لوح فشرده (حاوی داستانک‌ها و لینک‌های صوتی، تصویری و نوشتاری که با انتخاب و کلیک روی آن خواننده می‌تواند ادامه مسیر داستان را خود برگزیند) انتشار یافته است. به جز دو کتاب یاد شده از صادقی تاکنون کتاب‌های «ضمیر چهارم شخص مفرد»(داستان بلند)، «اگه اون لیلاست پس من کی‌ام؟»(مجموعه داستان)، «وهم بزرگ: من زیر نظرم!»(ترجمه داستانک‌هایی از مارک استانلی بوبین) و «در جستجوی نشانه‌ها»(ترجمه مقالاتی از جاناتان کالر با همکاری تینا امراللهی) به چاپ رسیده است. وی همچنین «از غلط‌های نحوی معذورم»(شعر- داستان)، «کارکرد گفتمانی سکوت در داستان کوتاه معاصر»، «استعاره و مجاز (رویکرد شناختی)»(ترجمه مقالاتی با همکاری دکتر فرزان سجودی و تینا امراللهی) و «بالاتر از سیاهی نقطه»(داستان) را زیر چاپ دارد. گفتگویی که خواهید خواند در پی حضور لیلا صادقی در همایش ادبی‌ای که مدتی پیش در مشهد برگزار شد و با محوریت داستان صورت گرفته است. با هم می‌خوانیم:

برای خواندن ادامه بر لینک روزنامه شهرآرا کلیک کنید

 

/ 18 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
S.@.S

سلام..........................[گل] سال نو مبارک..............................[گل]

عباس ایلاقی

عیدتون مبارک [گل][گل]

نعمت نعمتی

عیدتان مبارک.برای شما نویسنده ی گرانمایه ،آرزومند سالی سرشار از آرامش خیال و تندرستی می باشم.

علیرضا جهانگیری

سلام با توجه به اتفاقات ناخوشایند پیرامونی، ناگزیر از تبریک سال جدید هستیم.[گل] ارادتمند

انصاری

استفاده کردم مثل همیشه. ممنون از روزنامه شهرآرا برای این مصاحبه خوب

دهباشی

با تشکر

پژمان الماسی‌نیا

در اين بهار كه تو رفته‌ای گل‌های باغچه همه اطلسی شدند اطلسی‌های سفيد. به بهانه‌ی تبریک سال تازه؛ با عرض ادب و احترام/ پژمان الماسی‌نیا●

صبا کمالی

لزوم تاسیس یک رایو 24 ساعنه جهت گسترش تعمیق نشر فراکنش آثار و منویات لیلا صادقی به زبان های اصلی فارسی انگلیسی و فرانسه و عربی و سایر زبان ها در تایم های محدود. این شبکه باید در دستور کار قرار گیرد.

میثم

سلام این خیلی عالی بود............... مواظب خودت باش عزیزم

عباس حسامی

سلام خوشحال میشم باشماوآثارتون بیشترآشنا بشم.باتشکر